Навіщо СЕО сертифікований HR?

Анна Толмачова

https://executives.com.ua/author/anna-tolmachova/

Останніми роками професія HR стрімко розвивається: і бізнес очікує від HR-фахівців більшого, і розширюються повноваження, функції, урізноманітнюються ролі та сфери впливу. Ці процеси неодмінно поглиблюють розуміння цінності, яку професійний HR може приносити та яку кваліфікацію мати. Тому все частіше виникає запит на професійне навчання HR-фахівців. 

Сертифіковані спеціалісти вартують дорожче, тому виникає логічне запитання: чи варто СЕО інвестувати в сертифікацію своїх HR-команд, у чому конкурентна перевага сертифікованих HR-професіоналів і чи свідчить сертифікація про компетентність?

Як стають HR-ми?

Закінчивши університет та здобувши спеціальність, не пов’язану з управлінням талантами, молодий фахівець влаштовується на роботу стажером або помічником HR-менеджера чи рекрутера. Вирішуючи робочі завдання навмання або за допомогою інструкцій старших колег, він чи вона крок за кроком самостійно опановують професію. 

Або інша історія. Молодий фахівець влаштовується в невелику компанію офіс-менеджером, секретарем чи адміністративним помічником. Компанія розвивається і директор ставить молодому фахівцеві завдання: знайти йому помічника, водія чи інших фахівців, організувати корпоратив і прикрасити офіс до свят. 

Задля мотивації посаду перейменовують на HR-менеджер. Так виникає спрощене поняття HR та фахівець, який вивчає професію за публікаціями у фейсбуці, на онлайн-курсах та вчиться на власних помилках, адже він не має професійного наставника в колективі.

Як стають професійними HR?

Незалежно від того, яким був прихід до професії і наскільки важким був старт, HR-фахівцем стають після досягнення успішних результатів у професії, які можна оцінити за допомогою ключових показників та (що не менш важливо) самоідентифікації себе у професії, усвідомлення у ній своїх талантів, покликання і цінностей. 

Сфера діяльності іменується професією тоді, коли з’являється її вимірюваний чіткий стандарт, організація, що бере на себе відповідальність за актуальність та відповідність і строгість стандарту, коли формується етичний кодекс поведінки професіоналів цієї сфери. 

Згадайте лише присягу Гіппократа для лікарів, етичні кодекси коучів, психотерапевтів, журналістів, юристів тощо. У HR теж є професійний кодекс, який значно ширший за загальноприйнятні моральні принципи. Саме глибоке розуміння етичного кодексу та глобального бенчмарку цінності, яку створює HR, і вирізняє сертифікованого професіонала.

Хто видає «знак якості» HR-фахівцям?

Є декілька глобальних організацій, які сертифікують HR-професіоналів по всьому світу.  Найвагоміші з них — Society for Human Resources Management (USA) (SHRM) та Сhartered Institute of Personnel & Development (UK) (CIPD). 

Обидві організації надають повний спектр підтримки, матеріалів та методів оцінювання того, наскільки компетенції та спосіб мислення HR-фахівця відповідають глобальному стандарту. Ці організації активно розвивають не лише загальні, але й вузькофункціональні сертифікації для фахівців з навчання, рекрутингу, компенсацій тощо. 

В Україні є організації, які отримали право допомагати локальним фахівцям сертифікуватися в SHRM чи CIPD, складаючи сертифікаційні іспити віддалено.

Сертифікація HR — це лише кваліфікаційний іспит?

Ні. Іспит є інструментом валідації. Але як така сертифікація для HR-фахівця – це практичний та навчальний досвід. Щоб стати кандидатом на сертифікацію, треба мати визначену кількість років досвіду у професії, заповнити анкету та надати підтвердження цього досвіду. 

Далі кандидат самостійно й за підтримки викладачів опановує широкий спектр професійного навчального матеріалу, який неможливо просто завчити. Такі кваліфікаційні іспити містять менше запитань на знання і більше кейсових завдань, що перевіряють якість прийняття рішень, відчуття етичного кодексу та бізнес-ефективність мислення. 

Сертифікації валідують не лише професійні компетенції, але й лідерські навички, що вважають обов’язковими. Особливо акцентують на вмінні скеровувати інших, консультувати, ухвалювати бізнес-орієнтовані рішення та будувати взаємини. Також у кейсах відпрацьовують:

  • Вміння формувати бізнес-кейси та пропонувати HR-рішення, зважаючи на стратегію бізнесу.
  • Здатність спілкуватися з СЕО мовою бізнесу: мовою ключових показників, фінансової звітності тощо.
  • Вміння проявляти крос-культурну грамотність, політичну та організаційну гнучкість, фасилітувати неоднозначні ситуації.
  • Навички залагоджувати особистісні, управлінські та інші конфлікти, виявляти суперечності.
  • Здатність поводитися етично навіть у кризових ситуаціях, бути партнером, дзеркалом та надійною опорою для СЕО.

Сертифікація HR стимулює розширення бізнес-обізнаності та загальної ерудиції. Вона зобов’язує формувати освітній фундамент у сферах лідерства, мотивації, психології, економіки та фінансів. Щоб успішно пройти сертифікацію, фахівцеві доведеться опрацювати багато додаткової літератури, вивчити кейси інших компаній, більше спілкуватися з колегами не лише в Україні, але й із глобального нетворку. 

Також, звісно, йому доведеться змінити свою поведінку й прагнути більшого у власній практиці, адже багато тематик можна збагнути лише завдяки практичному досвіду.

Що відрізняє сертифікованого HR-фахівця?

Для початку варто зауважити, що не кожен кандидат на сертифікацію успішно її проходить. За даними SHRM, за останні два роки лише трохи більше 50% охочих у світі успішно склали іспит рівня Senior Certified Professional. 

В Україні успішність аналогічного іспиту SHRM становить 65% (дані надала Українська асоціація HR Pro, яка є офіційним представником SHRM в Україні.). Тому сертифікований фахівець однозначно:

  • Має високу здатність до навчання, особисту дисципліну та наполегливість.
  • Має сформоване системне й цілісне розуміння професії.
  • Розуміє взаємозалежність усіх HR-процесів, що дає можливість пропонувати СЕО доцільні з точки зору завдань бізнесу HR-рішення та отримувати більший результат з меншими зусиллями.
  • Розуміє різницю між тим, як має бути, як може бути і як точно бути не повинно.
  • Вміє виміряти і оцифрувати цінність HR та визначити точки повернення інвестицій та монетизації HR-ініціатив.
  • Отримує доступ до найбільших професійних баз знань та кращих практик.
  • Як бонус — досконало володіє англійською мовою, адже сертифікації проводять англійською.

Як же досвід? Невже сертифікація цінніша?

Ані освіта, ані сертифікація HR ніколи не будуть важливішими за досвід. Формула успіху професійного розвитку «70-20-10» стверджує, що досвід забезпечує 70% успіху, а освіта – 10%. Можливо, варто знехтувати десятьма відсотками? Можливо. Слід розуміти лише, яку роль насправді відіграє теоретична основа та знання у здатності послуговуватися досвідом. 

По-перше, професійна освіта робить досвід гнучким і адаптивним. Знання про те, як формувалася та чи інша сфера, яка теоретично буває логіка побудови процесів, дають можливість критично зважити та оцінити власні професійні рішення, а не лише покладатися на свій попередній досвід чи традиції професії у країні. Знання дають можливість взяти із досвіду найкраще, та трансформувати його до нової реальності компанії чи ринку.

По-друге, освіта структурує досвід. Річ не лише в тому, щоб раціоналізувати ті чи інші практики. Річ у можливості перетворити несвідому некомпетентність на свідому, тверезо подивитися на власні можливості для розвитку, впевнитися у сильних сторонах і так підвищити якість, а іноді і швидкість своїх професійних рішень, а часто – впевненість у їхній ефективності.

По-третє, навчальний досвід стимулює рефлексію та допитливість, розширює світогляд і відкриває нові ракурси розгляду бізнес-завдань. Допомагає не тільки скопіювати свій або чужий досвід чи скористатися темплейтом, а й створювати нові унікальні ідеї і продукти. 

Найпопулярніше запитання – чи доцільні здобуті HR-знання на локальному ринку? Так, безперечно. Незалежно від країни, сфери чи розміру компанії. Тому що сертифікація не дає готових рішень, вона вчить думати, аналізувати, розуміти критерії вибору та створення HR-рішень. 

Так, іноді локальні українські практики можуть суперечити логіці й навіть етиці глобальних стандартів професії. Це не добре і не погано. Це лише свідчить про те, що ми маємо зону для розвитку і поки що немає критичної маси фахівців на ринку, які б пришвидшили виведення HR-процесів на достатній рівень зрілості та надійності.

Коли СЕО варто інвестувати в сертифікацію HR?

Як і в кожному рішенні, тут є багато змінних, на які варто звернути увагу. Узагальнено логіку можна було б побудувати так:

  • Коли СЕО бажає мати системного, сміливого, орієнтованого на бізнес-ефективність HR-партнера.
  • Коли СЕО готовий будувати партнерський, а не субординаційний формат стосунків із HR і долучати його до стратегічних рішень.
  • Коли CЕО бажає чути не лише готові рішення і безапеляційне «так», але й проблеми, аналітику, бенчмарки, зворотний зв’язок і тверде «ні». 
  • Коли СЕО бажає отримати незалежне підтвердження того, що він працює із справжнім професіоналом.
  • Коли компанія готова до зрілого HR-професіонала, тобто має амбіції стало розвиватися, будувати ефективні процеси та вести свій бізнес етично, давати владу, повноваження і довіряти. 

Як СЕО може допомогти HR-професіоналу отримати сертифікацію?

Насправді найкраща інвестиція з боку СЕО – зовсім не кошти, виділені з бюджету компанії на навчання і сертифікацію HR. Зважаючи на описані вище критерії, найцінніше – це змога мати наставництво, поради, можливість зблизька спостерігати за бізнес-рішеннями СЕО, брати участь у стратегічному управлінні та власноруч впроваджувати HR-стратегію. 

Це можливість бути почутим(-ою) СЕО, отримати від нього/неї виклик та вести партнерський діалог. Адже HR, якому зв’язали руки, не надали повноважень, віддалили від бізнес-процесів, по-справжньому опанувати професію буде набагато важче. 

Професія HR ще тільки становлюється в Україні. Вона розвивається повільно, але впевнено. Ми спостерігаємо, як керівники одних компаній переконуються в цінності HR, а інші – розчаровуються в ній; як одні компанії здобувають успіх багато в чому завдяки HR, а інші – втрачають бюджети через помилки найму чи призначень. Це еволюція, хід якої окрім самих HR може пришвидшити СЕО. 

По-перше, формуючи власне розуміння цінності справжнього високопрофесійного управління людським капіталом і виставляючи  більш високі та стратегічні очікування до HR-фахівців, по-друге, мотивуючи HR опановувати професію ґрунтовно і здобувати освіту, і по-третє, створюючи умови для етичної, людино- та бізнес-орієнтованої HR-практики.