Я в HR. Що далі?
Чек-лист професійного розвитку для новачків у HR.
Свідоме кар’єрне рішення – половина успіху у професійному розвитку? Можливо. Але ж інша половина – це якісний професійний та загальний розвиток. Нас часто запитують молоді фахівці й фахівчині про «стартовий пакет» у професії. Дійсно, чек-листи щодо цього питання хоч і є у мережі, але швидко застарівають в силу стрімкого розвитку професії та постійної зміни акцентів у ній. Те, що допомогло іншим рік, три, п’ять років тому – не допоможе сьогодні.
- З чого почати в HR у 2024 році, якщо я молодий фахівець або змінюю професію?
- Чи варто опановувати класичні практики, чи вони втратили актуальність?
- Чи зможу я досягти успіху без профільної освіти?
З цими питаннями розбираємося у цьому дописі. Асоціація HR PRO разом із менторкою на HR директоркою Анною Толмачовою зібрали свої спостереження за новою генерацією HR, інсайти з менторської практики, а також кращі інструменти розвитку на локальному і глобальному ринку.
Тож, з чого почати?
Як не дивно, відповідь на це питання не змінювалася багато років. Зростання починається з цілі. Тому, якщо ви уже зацікавлені професію, можливо навіть працюєте у ній, почніть із визначення вектору вашого зростання в осяжному майбутньому. HR за роки становлення наповнився різноманітними напрямками, безліччю навичок і знань, тому зрозумілий і близький до ваших талантів і цінностей фокус тільки полегшить ваш шлях. Зорієнтуватися у розмаїтті можуть допомогти:
- Кар’єрна карта для HR від академії AIHR.
- Карта компетенцій і знань, необхідних HR, від SHRM.
- Перший модуль «Кар’єра HR» курсу «Фундамент HR» від People First Club – у вільному доступі на платформі Prometheus.
- Кар’єрні консультанти та коучі (знайти котрих досить легко через Асоціацію HR PRO або ж у мережі linked.in)
Може, почитати книжки?
Може. Читання – все ще важлива складова професійного розвитку. Обравши HR, ви обираєте читати багато і різне, адже професія вимагає великої обізнаності у різних галузях, не лише в управлінні людським капіталом. Жодні курси, школи чи академічна освіта не забезпечить вас експертизою на роки. Але не обовʼязково читати тільки книжки чи підручники. Вони містять скоріше класичну і теоретичну інформацію, яка допоможе критично оцінювати структурованість та логічність практик, з якими ви будете стикатися. Книжки будуть надихати вас і структурувати ваш практичний досвід. Крім того, HRу корисно дбати про свій кругозір, тому ознайомлення із бестселерами стане ключем до взаєморозуміння із колегами та стейкхолдерами. Це певна основа, не знати якої – дивно. Як приклад, «Робота рулить» Лазло Бока, «Lean In» Шеріл Сандберг, «Найсильніші» Патті МакКорд, «Культурний код» і «Код таланту» Деніела Койла, праці Саймона Синека, Адама Гранта, Патріка Ленсіоні. За останні роки саме в царині HR були популярними «The drama free workplace» Petti Perez, “Remote not distant” Gustavo Razzetti, “HR on Purpose” Steve Browne, “Excellence in People Analytics” David Green, “Agile HR” Riina Hellstorm.
Також, HR фахівцю варто познайомитися з літературою з менеджменту чи лідерства, якою цікавляться лідери у бізнес-напрямі. Розпочинати можна з досить популярних «Management for happiness» Юргена Аппело, «Драйву» Деніела Пінка, але краще запитати у самих лідерів, які книги надихають їх.
Інсайти ж, тренди та яскраві приклади набагато швидше ви знайдете у статтях, дослідженнях та звітах організацій, таких як SHRM, CIPD, ATD, Gartner, Mercer, KornFerry, компаній «Великої четвірки», цей список можна довго продовжувати.
Як щодо класичних HR практик?
Так, ви все ще будете стикатися з ними у бізнесі. Тому, бажаєте чи ні, ви вивчите і зрозумієте їх практичним шляхом. За зворотнім зв’язком від наших молодших колег, можна сказати, що розуміння «з чого все починалося» дійсно допомагає розібратися «чому все працює саме так», але ці питання стають актуальними трохи згодом, коли у початківця з’являється наснага критично оцінити все, що відбувається навколо нього чи неї в компанії. Якщо ви дуже поспішаєте робити це і не готові просто приймати все за замовчуванням, тоді вам стануть у нагоді підходи Ульріча, Дроттера та інших, як їх люблять називати, «засновників» професії. Вони створили фундамент, на якому ми тепер вибудовуємо сучасні практики.
Ще одна «класика», яку багатьом HRам доведеться пізнати раніше – це Кодекс законів про працю та інші законодавчі акти стосовно працевлаштування.
А є поради для тих, хто не має спраги до книжок?
Є і такі. Значну частку інформації, яка формує нас як експертів та експерток, ми отримуємо із диджитального середовища. Саме воно потребує вашої особливої уваги з точки зору якісного налаштування, рафінованого контенту і якісних інсайтів. Організуйте свій професійний діджитальний простір – і отримуйте актуальні знання маленькими порціями. Ми рекомендуємо підписуватися на першоджерела, і не покладатися виключно на сторінки, які переказують чужу інформацію у власній інтерпретації. Соціальні мережі не є першоджерелом, але можуть бути гарним навігатором у професійному середовищі. Як приклад, розгляньте сторінки чи YouTube канали Девіда Гріна, Арміна Троста, Джоша Берсіна.
Локальні інсайти завжди можна взяти у спільнотах. Саме вони є найбільш актуальним та завжди практичним джерелом ідей, досвіду і практик. Українська HR спільнота дуже різнобарвна і щедра. Є більші й менші групи за інтересами, тому ви завжди можете обрати декілька тематичних, або ж одну, найширшу – спільноту Асоціації HR PRO. Тут діляться досвідом і обговорюють найгарячіші питання як глобального так і локального масштабу HR професіонали буквально усіх галузей. Тому рекомендуємо з перших днів у професії доєднуватися до колег і ставати активним учасником чи учасницею.
Як персоналізувати інсайти під мої особисті робочі потреби?
Знайдіть для себе ментора чи менторку. В Україні їх достатньо. Що можна очікувати від такої людини? Окрім практичних порад, – натхнення і підтримку. Ментор не той, хто повинен полегшувати ваш шлях у навчанні базовим речам, але той чи та, хто вислухає і направить, поділиться своїми успіхами чи помилками, структурує ваші запити і допоможе розвинути власні ідеї. Зверніться до більш досвідчених колег у вашій компанії, запитайте про рекомендацію в Асоціації або ж знайомтеся із досвідченими людьми, чиї думки вам відгукнулися на конференціях або у мережі. Менторство не завжди дороге чи навіть платне, в українській спільноті прийнято допомагати один одному, бо, врешті – всі ми працюємо на єдину мету.
Чи можливо досягти успіху без профільної освіти?
Однозначно так. Але не без освіти загалом. Здобуття професійної освіти, або ж сертифікації – це прояв поваги до професії та до себе у ній. Освіта – не ціль, а шлях. Практичний досвід завжди буде переважати за цінністю над теорією, але він ніколи не буде реалізованим і монетизованим на максимум без неї. Сплануйте свою освіту. Зверніть увагу на локальні програми Асоціації, а також на міні-курси таких організацій як SHRM, AIHR, ATD, Bersin Academy. Обираючи курс чи програму, надавайте перевагу тим, які перевірені багатьма учасниками, тим, де викладають виключно професіонали-практики, які паралельно управляють людським капіталом у певному бізнесі.